środa, 20 marca 2013

Q&A 20.03.2013

- Storm na temat wentylacji: wentylacja daje bonus do wszystkich umiejętności, do których bonus może być zastosowany. Jest tylko jeden haczyk: dowódca również otrzymuje bonus z wentylacji, a ten w zamian daje swój zwiększony bonus reszcie załogi. Tak więc podsumowując - 5% dla dowódcy i ponad 5% dla reszty załogi (D:lol)
- jedynym sposobem, aby wygrać w sytuacji kiedy wróg już zdobył naszą bazę (baza zdobyta!), jest zniszczenie w ciągu 5 sekund całej wrogiej drużyny
- różnica w dmg między sowieckim i chińskim działem Zis-4 zależy od "specyfiki" tych dział dla poszczególnych nacji
- 5 sekundowy okres między zdobyciem bazy, a końcem meczu jest resetowany poprzez zniszczenie dowolnego czołgu - czy to naszego, czy wrogiego
- T-90 nie będzie zaimplementowany w najbliższej przyszłości, topowe działo T-60 to nie działo 14,5mm
 - ammo rack/magazyn amunicji nie jest rozdzielany na poszczególne pociski i składy, zmiana nie jest nawet planowana
- jak na razie programiści nie znaleźli odpowiednich (dodatkowych) umiejętności dla ładowniczego
- IS-2 z M52-T2 jako premium 8 tieru? Teoretycznie jest to możliwe, ale praktycznie nie ma wystarczających informacji, a poza tym związek radziecki już ma swój ciężki czołg premium
- podobno jest bot, który nie tylko sobie jeździ, ale także walczy. Serb twierdzi, że boty symulujące walkę nie są banowane z automatu. Muszą być zgłoszone przez graczy w celu sprawdzenia ich statystyk - dopiero wtedy są banowane
- nie ma w planach przedstawienie lekkiego sowieckiego czołgu Object 795
- najwyraźniej ELC nie będzie przemianowany (zgodnie z historią) na ELC Bis
- Overlord może powrócić do prac nad WoT
- Overlord twierdzi, że patch 8.6 będzie zawierał jakąś większą zmianę - prawdopodobnie Havok
- plotki głoszą, że mogą powstać dodatkowe punkty desantowe dla Wojen Klanowych

Jak to jest na chińskim serwerze?Opublikowane informacje z blogu WoT'a pochodzą od Rosjanina, który ostatnie pół roku spędził w Chinach i tak opisał swoje wrażenia:

1. Kafejki internetowe
W wielu większych chińskich miastach funkcjonują dosłownie setki kafejek internetowych, w których można spokojnie spędzić czas, grając w World of Tanks. W większości takich miejsc funkcjonują nawet specjalne czaty, przez które możemy zamówić jedzenie, aby już za chwilę cieszyć się ciepłym posiłkiem przyniesionym wprost do naszego komputera.
Często także elementem wystroju są fotele z funkcją masażu oraz wygodne kanapy, gdzie można uciąć sobie drzemkę przed kolejnymi sesjami.

2. Klany
Większość klanów ma charakter regionalny. Dzieje się tak, z powodu występowania wielu różnych dialektów, które znacząco utrudniałyby komunikację między osobami spoza regionu.
Wielu członków klanu zna się również w prawdziwym życiu i wspólnie spędzają czas w kafejkach internetowych. Klanowicze są bardziej skłonni przyjąć swojego kolegę z regionu mającego 46% win ratio, niż kogoś spoza z 60% win ratio.

3. Sprzedaż kont
Wysoko rozwinięta i u standaryzowana. Na forum istnieje nawet specjalny dział pozwalający ogłaszać chęć zakupu, bądź sprzedaży konta.
Konta są podzielone w kategorie, np. "wszystkie tiery 6", "wszystkie tiery 8", "wszystkie tiery 10" (te najdroższe). Zazwyczaj są one sprzedawane bez czołgów premium.
Większość czasu, takie konto farmi trzech graczy przez 24h na dobę/siedem dni w tygodniu.
Ten sposób, jest także wykorzystywany dla kont klanowych, które otrzymują nooby. Dzięki temu mają już na początku przyzwoity czołg i odbywają na nim treningi klanowe.
Efektem takiej ciągłej sprzedaży i expienia kont od zera jest prawie całkowity brak noobów na tierze 1. Wielu graczy z tieru 1 bez nawet jednej bitwy, to weterani i tak też grają.

4. Typy graczy
Przeważnie na serwerze nie ma gimbusów. Komputery dla przeciętnej chińskiej rodziny są zbyt drogie, a kafejki internetowe nawet nie chcą wpuszczać takich klientów. Większość graczy jest w wieku 17-25 lat i pochodzi z biednych wiosek, mają małe pensje i żadnej perspektywy na przyszłość. Często dzielą mieszkanie z 4 albo i z 8 innymi współlokatorami.
Także granie w WoT'a jest dla nich swojego rodzaju odskocznią od szarej rzeczywistości. Dla wielu także farmienie i sprzedawanie kont to tak właściwie praca.

5. Ulubione czołgi i skargi
Pomimo tego, iż Chińczycy są patriotami, są też bardzo racjonalni. Grają głównie pojazdami z drzewka radzieckiego, francuskiego  i amerykańskiego. Bardzo mało na serwerze jest pojazdów niemieckich. Jeśli chodzi o brytyjskie oraz chińskie pojazdy, są one jeszcze zbyt świeże, aby ocenić ich popularność.
Skargi są niemal identyczne jak na serwerze RU i NA, za wyjątkiem jednej. Wynikającej głównie z różnic w stosunku do koreańskich MMORPG. Gracze nie rozumieją że WoT jest innym typem MMORPG  i chcą, aby dodać ich typowe elementy takie jak combo buffy, pojazdy "klasy medycznej", pozwalające na naprawę indywidualnych jednostek, jak i całej drużyny i inne podobne dziwadła.
Przykładem combo buffu jest tutaj Batchat, który (w ramach bonusu/comba) mógłby załadować natychmiast cały magazynek, uprzednio opróżniając go w określonym czasie, za każdym razem penetrując wrogi pojazd. Liczba graczy, którzy chcą takich zmian ciągle rośnie i zapewne kiedyś zobaczymy jak na chińskim serwerze MS-1 uzdrawia Mausa, albo Chaffe rozpędzającego T95 do prędkości 60 km/h.
Generalnie większość graczy w kafejkach gra wspólnie, jako jedna drużyna. Odsetek graczy grających samotnie jest bardzo mały.
Większość graczy zna możliwości czołgów, którymi grają - co bezpośrednio przedkłada się na wyższy poziom rozgrywki.

CZĘŚĆ II 

W/R brytyjskich TD - 20.03.2013

od lewej: tier, sumaryczna liczba bitw, liczba zwycięstw, w/r, liczba pojazdów na serwerze

http://wot-news.com/

Ogólne statystyki serwera RU:
Liczba graczy: 13.148.889
Graczy w klanach: 840.672 (6.393%)
Gracze z ilością bitw większą niż 1000: 3.538.136 (26.908%)
Nowi gracze zarejestrowani w tym miesiącu: 470.904 (3.581%)

Aktywni gracze w tym tygodniu: 3.541.336 (możliwy błąd - 5%)

W tym tygodniu:
Nowych graczy: 180.858 (1.38%)
Gracze którzy dołączyli do klanu: 11.646 (0.09%)
Nowi gracze z ilością bitw większą niż 1000: 64.843 (0.49%)

 _____ 


W/R FV215b spadło z 50.38% do 49.76%, czyżby TDek z tak potężnym działem nie radził sobie?