wtorek, 23 kwietnia 2013
Hetzer?
Hetzer, nasz kochany "Podżegacz".
Lekki, nisko-profilowy TDek IV tieru zbudowany na podwoziu PzKpfw 38(t), który de facto jest czechosłowackim LT-38.
Łatwość produkcji, niska sylwetka i rykoszetujący pancerz - to główne zalety tego niemieckiego pojazdu. Dzięki dostępności PzKpfw 38(t) udało się wyprodukować od kwietnia 1944 do końca wojny w maju 1945 - 2584 sztuki.
Oj Hetzer, Hetzer... Zaraz... Jaki Hetzer?! Przecież to Jagdpanzer 38(t)
E-10 Hetzer był projektem mającym zastąpić dotychczasowe rozwiązania bazujące na podwoziu PzKpfw 38(t). Przeprojektowane podwozie 38(t) zostało m.in. powiększone, klasyfikując się tym samym jako pojazd o masie od 10 do 25 ton. Zmieniło również nazwę z PzKpfw 38(t) - tschechisch/czeskie, na PzKpfw 38(d) - deutsch/niemieckie.
Nowe podwozie miało służyć jako podstawa do produkcji nowych lekkich niszczycieli oraz nowej linii Waffenträger'ów uzbrojonych w ciężkie działa przeciwlotnicze.
Tak więc skąd to zamieszanie?
Jagdpanzer 38(t), nieoficjalnie przejął nazwę Hetzer, od łudząco do niego podobnego prototypu E-10, a stało się to przez zwykły ludzki błąd. Bałagan w dokumentacji sprawił, że w raportach produkcyjnych 38(t) został omyłkowo nazwany Hetzer. Mineły 2 miesiące, aż sprawa uległa sprostowaniu.
Heinz Guderian w nieformalnym piśmie do Hitlera stwierdza, że nieoficjalna nazwa "Hetzer", stała się bardzo popularna wśród wojskowych i przyjęło się ją używać zamiast Jagdpanzer 38(t). Powojenni historycy, zmyleni tym faktem, również używali nazwy Hetzer, co spowodowało zatarcie prawidłowej nazwy w wielu opracowaniach. W oficjalnych dokumentach Jagdpanzer 38(t) nigdy nie został nazwany Hetzer'em.
Dlatego też WG planuję zastąpienie nazwy Hetzer, na Jagdpanzer 38(t).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
A to ciekawe z tym Hyclem.
OdpowiedzUsuń