niedziela, 5 maja 2013

dlaczego WoT tak zarzyna komputer?

fot. Tytanowy_Janusz
Kolejny art Redmeer'a, słów kilka o nieudolnej optymalizacji WoT'a:

World of Tanks to gra z wielkim potencjałem…

… do bezlitosnego mordowania nawet dobrych pecetów swoją zasobożernością i obciążaniem jednego rdzenia procesora. Gra wygląda co prawda całkiem nieźle, ale nie jest to powód do robienia z każdego laptopa na rynku piekarnika niezależnie od ustawień graficznych. Ostatnimi czasy dzięki pomocy pewnego przyjaciela, dostaję strzępki informacji na temat wykonania WoT od strony developerskiej. Mówi Wam coś Umbra Engine i Occlusion Culling? Pewnie tak mało jak mnie, więc tym bardziej zapraszam do lektury.

Zacznijmy od wyjaśnienia technicznego. Occlusion Colling to technika polegająca, tak tłumacząc na chłopski rozum, na modyfikację ilości renderowanych obiektów. Nie zastanawialiście się nigdy, dlaczego w takim Gothicu 4 macie więcej FPS w ciemnej, ciasnej jaskini niż stojąc na szczycie góry z piękną panoramą na wielkie miasto? Otóż, occlusion culling pozwala grze dobierać do renderowania tylko to, co faktycznie widać na ekranie. Takie rozwiązanie znacznie upłynnia grę i odciąża nasz sprzęt. Jak to ma się do WoT? Pewnie zauważyliście, że w czołgach nie ma czegoś takiego jak duży wzrost FPSów kiedy celownikiem patrzymy na zoomie na kawałek ściany. Zastanawiające jest, czy rzeczony obiekt jest tak zaawansowany, że nasz komputer renderując go nie wyciśnie nic więcej niż 30 fps, nieprawdaż?

więcej możecie przeczytać TUTAJ.

7 komentarzy:

 1. Ciekawe.
  Wychodzi że WoT to tania ładnie wygladająca maszynka do robienia kasy, a nie poważna gra która "dba" o gracza/klienta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcxze jedno ciekawe jak szybko mby znioknoł temat jak by go na oficjanym forum wot umieścic? ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. przyznam, że zastanawiało mnie to ale nie jestem programistą i się nie znam.
  ale przypomina mi się jak za czasów closed bety ludzie na forum uczyli wg uzywac edytora czy odkryli, że obiekty na podstawie zasięgu widzenia rysuje w kwadracie, a nie kole jak twierdziło wg...

  OdpowiedzUsuń
 4. tworzysz blog kopiując z innych blogów/kanałów yt. GJ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziwne bo jak daje kamerę na czołg od góry to mam zdecydowani więcej fps. Albo gdy obracam kamerę na kawałek ziemi bez żadnych obiektów gra chodzi zdecydowanie płynniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo w wypadkach które opisałeś jest o wiele mniej przestrzeni do renderowania ergo otrzymujesz więcej fpsów. Proste jak budowa cepa.

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.